تحلیل آنالیز و اندازه گیری انواع وب سایت ها

تحلیل آنالیز و اندازه گیری انواع وب سایت ها

18 بهمن، 1394 2016-02-07 16:06:49 2583

آنالیز وب سایت یک ابزار اندازه گیری، جمع آوری، پردازش و گزارش از اطلاعات وب برای هدف درک و بهینه سازی کاربردهای آن است.

به هر حال، آنالیز وب فقط برای اندازه گیری ترافیک نیست، اما ابزاری برای بازاریابی و تجارت و ارزیابی و بهبود عملکرد یک وب سایت محسوب می شود. نرم افزار های کاربردی آنالیز وب به شرکت ها کمک می کنند تا نتیجه کار و کمپین های تبلیغاتی خودشان را ببینند. و اینکه بعد از ایجاد یک کمپین تبلیغاتی ترافیک به سمت سایت آن ها چگونه در حال تغییر است. آنالیز وب شامل اطلاعات تعدا بازدید کنندگان و تعداد دیده شدن صفحات است. این ابزار به اندازه گیری ترافیک یک وب سایت و محبوبیت عوام از این سایت کمک می کند.

 

قدم های ساده برای مراحل آنالیز وب سایت

 

بیشتر  روند آنالیز سایت ها شامل چهار بخش می شود:

  • جمع آوری اطلاعات: این قسمت مربوط به جمع آوری ابتدایی اطلاعات سایت است و اینکه چگونه این اطلاعات جمع آوری می شود.
  • پردازش اطلاعات جمع آوری شده: این قسمت مربوط به تبدیل اطلاعات به انواع نرخ ها برای اندازه گیری است.
  • گسترش KPI: این قسمت مربوط به استفاده از نرخ ها در قسمت قبل، و القا این قسمت با استراتژی های تجاری است.که به شاخص های کلیدی عمکرد اشاره دارد (KPI: Key Performance Indicator).
  • استراتژی فرمول بندی آنلاین: اهمین این بخش در مورد اهداف، به عینیت در آوردن، و استاندارد سازی برای سازمان ها و تجات ها است. این استراتژی ها معمولا برای کسب در آمد، نگهداری درآمد یا افزایش بازار در دسترس است.

 

تکنولوژی آنالیز بر روی سایت ها

 

در اینجا حداقل دو مورد آنالیز وب سایت وجود دارد؛ داخل سایت و خارج سایت.

  • آنالیز اندازه گیری خارج سایت به  اطلاعات بازدید کنندگان(فرصت ها)، اشتراک گذاری(نمایش ها) و نظرات آن ها مربوط می شود
  • آنالیز داخل سایت، که بیشتر متداول است، مربوط به رفتار کاربران بر روی سایت است. برای مثال: اندازه گیری اینکه کدام صفحه های ورود  سایت، در خرید آنلاین استفاده شده اند. آنالیز داخل سایت به اندازه گیری کارایی سایت و محتوای تجاری سایت شما می پردازد، و برای بهینه کردن واکنش بازدید کنندگان از طریق کمپین های بازاریابی کاربرد دارد. Google Analytics جنبه آنالیزور داخلی سایت را بر عهده دارد. اگرچه heat maps و session replay ابزار هایی هستند که بیشتر جنبه لایه های اطلاعاتی اضافی را بر عهده دارند.

ار نظر تاریخی، آنالیزور وب برای اندازه گیری های داخلی سایت طراحی شده بوده است. به هر حال، دو تکنیک اساسی برای جمع آوری اطلاعات وجود دارد. یک روش روش تجاری است که سرورها logfile ها را از طریق مرورگر هنگامی که یک فایل درخواست می شود می خوانند. در روش دوم، تگ های صفحه، از جاوا اسکریپت استفاده می کنند تا در خواست ها را به سرورهای اختصاصی آنالیزور ارسال کنند، هنگامی که یک صفحه به وسیله مرورگر ترجمه می شود و یا با ماوس کلیکی اتفاق می افتد باعث می شودتا همه اطلاعات جمع آوری شده و ترافیک را گزارش دهند.

 

منبع اطلاعاتی آنالیزور وب

 

بنای آنالیز وب سایت ها بر جمع آوری داده ها و آنالیز آن ها در ارتباط با ترافیک وب و استفاده از الگو هاست. اطلاعات از چهار منبع اصلی می آیند:

  • در خواست های مستقیم اطلاعاتی از HTTP : دریافت اطلاعات به طور مستقیم از هدر HTTP.
  • لایه بندی شبکه و سرورها که اطلاعات مرتبط با درخواست های HTTP را جمع آوری می کنند: یک قسمت از درخواست های HTTP نیستند ولی برای انتقال اطلاعات به صورت صحیح لازم هستند، برای مثال آدرس IP  درخواست مورد نظر.
  • لایه اطلاعات نرم افزار های کاربردی با نوع درخواست HTTP : جمع آوری و پردازش با نرم افزارهای کاربردی لایه ها(مانند PHP, javascript, ASP… ) شامل session  و آدرس های referral نیز می شود.
  • داده های خارجی: که می توانند با اطلاعات داخلی یک سایت برای رفتار یک سایت و کاربردی بودن یک سایت ترکیب شوند. برای مثال، آدرس IP معمولا با اطلاعات منطقه ای و سرویس دهنده های وب یا همان IPS ها آمیخته شده است.

 

منطقه جغرافیایی بازدید کنندگان

 

با استفاده از آدرس IP geolocation می توان موقعیت جغرافیایی بازدید کنندگان را پیگیری کرد. با استفاده از ip geolocation یا api می توان فمهید که بازدید کنندگان از کدام شهر، کشور هستند.

IP یک تکنولوژِی است که با استفاده از پارامترهای آن می توان (شهر، کشور، منطقه، ایالت و کد پستی)، نوع اتصال، نوع سرویس دهنده وب یا ISP، اطلاعات proxy و بیشتر از این ها را پیدا کرد. این اطلاعات برای تبلیغات اینترنتی، رفتار کاربر، اطلاعات منطقه ای ، شخصی سازی و حیله ها را در اینترنت پیدا کرد.

 

آنالیز کلیک ها

 

آنالیز کلیک ها یک نوع مخصوص آنالیز وب است که توجه خاصی به کلیک افراد دارد.

به طور معمول، آنالیز کلیک ها بر روی آنالیز داخلی سایت تمرکز دارد. این برای کارایی سایت مورد استفاده قرار می گیرد که کاربران در سایت روی کدام بخش ها کلیک می کنند.

همچنین، click analytics یا آنالیز کلیک ها به صورت زنده اتفاق می افتد. در سایت های پر بازدید مانند سایت های خبری، ویرایش گر های سایت و یا طراحان سایت که بر روی قسمت اصلی سایت که به کاربر نمایش داده می شود کار می کنند. دوست دارند تا رفتار کاربران سایت را در زمان واقعی مشاهده کنند و ببینند که کاربر بر روی کدام قسمت های سایت کلیک می کند تا بتوانند کارایی سایت را از جهت نویسندگان و تبلیغات ارزیابی کنند .

 

 ابهامات متداول در آنالیز وب

مشکلات هتل

 

مشکل هتل اولین مشکل در آنالیز وب سایت است. مشکل این است که تعداد کاربران یکتا برای هر روز در یک ماه، با جمع تعداد کل کاربران یکتا در هر ماه برابر نمی شود. این یک مشکل در نوع اندازه گیری آنالیزور ها است.

در جدول زیر اگر یک هتل را تصور کنید، این هتل دارای دو اتاق است(اتاق A و اتاق B)

 

  Day 1 Day 2 Day 3 Total
Room A John John Mark 2 Unique Users
Room B Mark Jane Jane 2 Unique Users
Total 2 2 2 ?

 

 

همان طور که در جمع نمایش داده شده است. در هتل دو کاربر یکتا به ازای هر روز در طول سه روز دارد. که جمع بر اساس تعداد روز ها معادل شش است.

در طول این روزها هر اتاق دارای 2 کاربر یکتا است. که جمع آن ها معادل چهار نفر می شود.

در واقع سه کاربر فقط در طول این روزها وارد سایت شدند.  مشکل آنجایی است که اگر کاربر برای دو شب در هتل بماند، اگر شمارنده روزانه بشمارد هر کاربر را دوبار شمارده است.  ولی اگر به طور کلی کاربران را بشمارید فقط دو کاربر وارد هتل شده اند. هر نرم افزار آنالیز داده ها کاربران را در یک دوره زمانی مورد شمارش قرار می دهد. به همین دلیل شمار کلی کاربران سایت در مقابل شمار بازدید ها دچار مشکل خواهد شد.

 

بازدید کنندگان جدید + شمارش مجدد آن ها برای شمارش کلی

 

یک مشکل متداول دیگر در آنالیز وب این است که کاربران جدید و تکرار شمارش آن ها، جمع کل بازدید کنندگان را تشکیل می دهد. البته شاید مقیاس کوچک این مساله مشکل نداشته باشد، ولی در تعداد بالای بازدید کنندگان، نرم افزارهای آنالیز وب در فهم اندازه گیری دچار مشکل خواهند شد.

 

روش های آنالیز امنیت

 

بد نیست این را بدانید که جمع آوری اطلاعات به وسیله ی شخص سوم شاید کار امنی نباشد. کشورها، ارائه دهندگان خدمات و شبکه های خصوصی ممکن است در چشم آن ها ظاهر شوند. تمام این روش هایی که گفته شد و یک سری روش های دیگر  که نام برده نشدند، یک مشکل مرکزی دارند و آن می توانند در برابر دستکاری شدن آسیب پذیر شوند. به این معنی که بسیار نا امن هستند(به دلالیل منطقی مدل های امنیتی). تمام این نظریه هایی که در این نوشته بیان تئوری هستند برای اطلاعات بیشتر می توانید به نوشته زیر بروید.

برچسب ها

آیا نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ با تیم کارشناسی ما تماس بگیرید

مشاوره تلفنی و حضوری به صورت رایگان 021-44480953