صفحه وب

صفحه وب

5 اسفند، 1394 2016-02-24 11:40:42 1773

یک صفحه وب یک منبع اطلاعاتی مناسب برای تار جان گستر وب است. و می توان با یک مرورگر وب درون یک مانیتور و یا یک دستگاه موبایل به آن دسترسی یافت. یک وب می تواند هرچیزی را به نمایش بگذارد، اما معمولا به زبان HTML و یا زبان های نشانه گذاری نوشته می شوند. کار مرورگر وب، هماهنگی بین المان هایی است که با آن ها صفحات وب نوشته می شوند، که معمولا از نوع استایل شیت ها (style sheets)، اسکریپت ها (scripts) و تصاویر هستند، که در صفحات وب یافت می شوند.

یک صفحه وب معمولا از ابرمتن ها تشکیل شده که شامل منو در بالا و گوشه ها است که یک صفحه وب را به صفحات دیگر وصل کرده، که آن ها را با نام لینک می شناسند.

در شبکه، یک مرورگر وب می تواند صفحه وب را از راه دور از طریق سرور وب دریافت نماید. در لایه های بالاتر، یک سرور وب می تواند اجازه دسترسی را فقط به شبکه های محرمانه مانند اینترانت شرکت ها بدهد و یا می تواند سطح دسترسی را برای کل وب باز بگذارد. در لایه های پایین تر، مرورگر وب برای درخواست از پروتکل انتقال ابرمتن استفاده می کند.

یک صفحه وب ایستا(استاتیک)، دقیقا همان چیزی را که به عنوان محتوای وب روی سیستم ذخیره کرده تحویل می دهد، در حالی که صفحات وب دینامیکی با اپلیکیشن هایی که در سمت سرور قرار دارد تولید می شود و یا اسکریپت هایی که در سمت کاربر قرار گرفته اجرا می شوند. صفحات دینامیکی به مرورگر کمک می کنند تا ورودی های کاربر به سمت سرور را ارتقا بدهند.

 

رنگ، تایپوگرافی، تصویر، و تعامل

صفحات وب معمولا شامل اطلاعاتی نظیر متن های رنگی و تصاویر پس زمینه ای و لینک ها و سایر رسانه ها هستند. ساختار لایه ها، تایپوگرافی و طرح بندی رنگ ها با استفاده از css ها به وجود می آیند. که هم می تواند با HTML ادغام شود و یا در فایل جداگانه ای به سند HTML متصل گردند. مرورگرهای وب این فایل ها را فقط برای بار اولی که از سرور می خوانند دانلود می کنند دفعات بعدی برای دسترسی به این فایل ها آن ها را از طریق محل حافظه داخلی یا همان cache بارگزاری مجدد می نمایند.

 

رفتارهای دینامیکی

کدهای سمت کاربر مانند جاوااسکریپت یا تکنیک های ایجکس  (AJAX) می توانند داخل متن HTML قرار بگیرد یا مانند استایل شیت ها در فایل جداگانه به سند اصلی متصل شوند. این اسکریپت ها برروی کامپیوتر کاربران اجرا می شوند. )اگر آن ها اجازه این اجرا را داده باشند(.

 

مرورگر

یک مرورگر وب می تواند رابط کاربری گرافیکی داشته باشد، مانند موزیلا فایرفاکس، اپرا، کروم و اینترنت اکسپلورر و یا فقط از متن پشتیبانی کنند مانند: لینکس و لینکز.

کاربران وب با عدم توانایی معمولا از تکنولوژی های کمکی و استراتژی های انطباقی برای دسترسی به وب استفاده می کنند. کاربران ممکن است کورنگی داشته باشند، شاید دوست نداشته باشند از ماوس استفاده کنند و مشکل نرون حرکتی داشته باشند، ممکن است کر باشند و نیاز داشته باشند تا صدا برای آن ها زیرنویس شود، ممکن است کور باشند و به یک نوشته بریل نیاز داشته باشند و یا به یک ذره بین برای بزرگنمایی صفحه نیاز داشته باشند.

کاربران نیاز دارند تا بتوانند دانلود کردن تصاویر و ویدئو ها را در مرورگر برای ذخیره کردن زمان غیر فعال کنند. ممکن است یکسری از کاربران دوست نداشته باشند از فونت ها و طرح بندی رنگ ها استفاده کنند و یا نخواهند استایل ها بر روی صفحات وب بارگذاری شوند. کنسرسیوم جهانی وب (W3C) و ابتکار قابلیت دسترسی به وب (WAI) پیشنهاد می کنند که طراحی وب سایت باید تمام این گزینه ها را دارا باشد.

 

المان ها

یک صفحه وب به عنوان یک مجموعه ای از اطلاعات، می تواند شامل تعداد متعددی از اطلاعات باشد، که در نهایت باید توسط کاربر دیده و یا شنیده شود:

ادراک (ارائه) اطلاعات:

 • اطلاعات با نوشته
 • اطلاعات بدون نوشته:
  • شامل تصاویر ایستا، گرافیک و یا فلش است.
  • تصاویر پویا و انیمیشن ها مانند تصاویر gif ، فلش ها و یا جاوا اپلت
  • صداها که به طور متداول mp3 و ogg و یا با سایر فرمت ها هستند.

 

اطلاعات (مخفی) داخلی:

 • کامنت ها مخصوص کد نویسی
 • فایل های لینک شده (مثال: DOC, XLS, PDF و...)
 • اطلاعات متا یا فرا اطلاعات مانند اطلاعات کاراکترها، اسناد و...
 • نمودار و اطلاعات مربوط به استایل: اطلاعات مربوط به شیوه نمایش مطالب(مثلا اندازه تصاویر) و مشخصات بصری
 • اسکریپت، معمولا جاوا اسکریپت

 

یک صفحه وب همچنین می تواند شامل المان های دینامیکی برای تطبیق با کاربران باشد. مثلا مرورگر می تواند ازطریق IP کاربران به محل و موقعیت جغرافیایی آن ها دسترسی پیدا کند.

 

نمایش و اجرای وب

یک صفحه وب معمولا به به فضای بیشتری برای نمایش اطلاعات بر روی نمایشگرها نیاز دارد. در بیشتر مرورگرهای مدرن، یک نوار کشویی برای پیمایش صفحات وجود دارد تا کاربر راحت تر بتواند صفحه های وب را پیمایش نماید و محتوای صفحه وب را ببیند. معمولا این نوارها در کنار پنجره ها به صورت عمودی قرار می گیرند.

یک وب سایت به طور عمومی شامل گروهی از صفحات وب است که به یکدیگر متصل یا لینک شده اند. مهم ترین صفحه ای که یک وب سایت دارد، صفحه ی خانگی آن یا صفحه فهرست آن است. با توجه به تنظیمات مرورگر، صفحه خانگی می تواند نام های متفاتی داشته باشد. ولی معمولا اسم صفحه خانگی یک وب سایت index.html است. وقتی مرورگر یک صفحه را باز می کند ابتدا وب سرور آدرس صفحه خانگی را به مرورگر ارسال می کند و سپس از آنجا به صفحات دیگر منتقل می شود.

وقتی یک صفحه وب ایجاد می کنید، برای اینکه از استانداردهای HTML ، CSS و XML بتوانید استفاده کنید دارای اهمیت است که حتما از کنسرسیوم وب جهانی تبعیت کنید. این استانداردها باعث می شود که مرورگرها به راحتی بتوانند سایت شما را اجرا و به نمایش در بیاورند.

 

URL یا آدرس های وب سایت

URL ها با نام Uniform Resource Locator شناخته می شوند. عموما این روزها وب سایت ها دارای انعطاف بیشتری هستند. یک وب سایت دینامیکی ابتدا در سمت سرور ساخته می شود و سپس به کاربر نمایش داده می شود. امروزه تلاش های بیشتری برای دینامیکی شدن وب سایت ها انجام می شود. با اینکار بیشتر اطلاعات بر روی بانک های اطلاعاتی قرار خواهد گرفت، به همین علت موتورهای جستجو برای فهرست بندی صفحات در سایت های دینامیکی کار سختی را پیش رو دارند از این جهت سایت های استاتیک برای موتورهای جستجو از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند.

 

web-design

 

ساخت و نمایش

برای ساخت یک صفحه وب نیاز به یک ویرایشگر متن برای ویرایش HTML دارید. و برای بارگذاری سایت و ارسال اطلاعات به سایت نیاز به FTP Client دارید.

طراحی سایت کاملا به نظر شخص مربوط است. می توان در طراحی صفحات وب از قالب از پیش ساخته شده استفاده کرد و یا یک قالب برای آن ساخت.

برای نمایش گرافیکی یک صفحه وب، یک مرورگر وب نیاز است. که این نرم افزار باید بتواند اطلاعات را ازداخل اینترنت دریافت کند. مرورگرهای وب می توانند منبع یا کدهای یک وب سایت را به شما نمایش دهند.

 

ذخیره سازی

وقتی یک نفر یک صفحه وب را مشاهده می کند. یک کپی از آن بر روی سیستم شخص ذخیره می شود. این چیزی است که برای کاربران به نمایش در می آید. با توجه به تنظیمات مرورگر این کپی می تواند هر زمان حذف شود و یا همچنان ذخیره باقی بماند.

برچسب ها

آیا نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ با تیم کارشناسی ما تماس بگیرید

مشاوره تلفنی و حضوری به صورت رایگان 021-44480953