برای اجاره سالن تولد در محدوده پاسداران با شماره زیر تماس بگیرید

تلفن تماس: 09122769186
مشاوره  ازدواج

مشاوره ازدواج

ازدواج یک امر اجتماعی و پایه و اساسی برای شروع یک ارتباط نو و تازه است. هر یک از افراد بالغ در جامعه مختارند تا به طور آزادانه و بر پایۀ عقل و شعور خود شریک زندگی خود را انتخاب کرده و به زندگی خود ادامه دهند و فصلی جدید در زندگی خود آغاز کنند. آغاز این فصل جدید در گذشته هایی نه چندان دور به مانند امروز مشکل نبود. امروزه پیچیدگی هایی که در افکار و روند زندگی انسان ها در زندگی مدرن به وجود آمده است، این انتخاب ها مشکل شده است و بسیاری از دختران و پسران جوان را بر آن می دارد تا برای شروع زندگی مشترک، از مشاورۀ ازدواج در تهران یا هر جای دیگر کمک بگیرند. خوشبختانه با توجه به نیازی که امروزه در جامعه احساس می شود، مراکز و نهادهایی برپا شده است که هدف آن ها پی بردن به حقایق مربوط به ارتباطات زناشویی و تعاملات آن ها است.

اهمیّت مشاورۀ قبل از ازدواج

امروزه بر خلاف گذشته آمار ازدواج های سنتی بسیار کاهش یافته است و بسیاری از دختران و پسران پس از گذراندن مراحل آشنایی (که زمان معیّن و تعریف شده ای نیست و بسیار متفاوت است) ممکن است اقدام به ازدواج کنند. قدم اول در امر ازدواج، رفتن به خواستگاری است. خانوادۀ دو طرف هنوز آشنایی کافی با همدیگر ندارند؛ گرچه آشنایی خانواده ها با شرایط و خصوصیات یکدیگر مهم است اما اینکه آیا دختر و پسر هم کاملاً از روحیات هم با خبر هستند و آشنایی کامل را کسب کرده اند و خواستن آن ها صرفاً از روی احساسات نباشد، امری مهمتر می نماید. بنابراین در اینجا اهمیت مشاورۀ ازدواج نمایان می گردد. مشاورۀ پیش از ازدواج بر اساس معیارها و شرایط دختر و پسر انجام می شود و فرد مشاوره دهنده باید با صحبت هایی که با آن ها انجام می دهد  آگاهی کامل از روحیات طرفین  پیدا کند تا بتواند بهترین مشاوره را به آن ها ارئه دهد.

ویژگی های یک مشاور خوب

با اینکه امروزه نیاز به مشاور در زمینه های مختلف بیش از پیش احساس می شود و این نیاز روز به روز فزونی می یابد، امّا متأسفانه در کشور ما سیستمی جهت رتبه بندی و معرفی مشاوران وجود ندارد، همچنین محلی برای هدایت افراد به سمت درمان و مشاوره با توجه به نیازشان موجود نیست؛ بنابراین اولین کاری که شما می توانید انجام دهید این است که اگر اطرافیانتان مشاور خاصی را در نظر دارند به شما معرفی کنند، از طرف دیگر اساتید دانشگاه که در این رشته مشغول به فعالیت هستند و دارای رتبه و درجات علمی بالایی بوده و علم آن ها در این زمینه به روز است، از جمله بهترین و قابل اعتمادترین افرادی هستند که شما می توانید از آن ها مشاوره بگیرید. با این حال، در صورتی که این اساتید وقت کافی برای مشاوره دادن به شما نداشته باشند، حتماً افراد قابل اعتمادی را می شناسند که بتوانند شما را به آن ها ارجاع دهند.

هر مشاوری در یکی از زمینه های اجتماعی تخصص کسب می کند؛ بنابراین قبل از اینکه به دنبال یک مشاور خوب باشید، ابتدا تعیین کنید که در چه موردی نیاز به مشاوره دارید، سپس به دنبال یک مشاور زبده که در آن زمینه فعال است بگردید. در امر ازدواج نیز به همین روال عمل کنید. مشاوران خوبی در این مینه در کشور ما مشغول به کار هستند. با پیدا کردن آن ها، اعتماد به آن ها و بیان کردن ویژگی های شخصیتی خود، حقایق را برای آن ها بگویید تا مشاوران ازدواج بتوانند بهترین مشاوره را برای شما ارائه دهند. برای دریافت یک مشاورۀ ازدواج خوب و کارآمد علاوه بر اینکه مستلزم یک مشاور با تجربه و متخصص است، مستلزم این است که شما با مشاور خود راحت باشید قادر باشید تمام آنچه که در واقعیت وجود دارد با او مطرح کنید تا به تبع آن، بهترین راهنمایی را دریافت کنید.

حرف آخر

اگر قصد ازدواج دارید، بدانید هدف شما از ازدواج چیست. افراد مختلف، دلایل درست و غلط بسیاری برای ازدواج دارند.

اطمینان حاصل کنید که با داشتن یک موجودیت ازدواج می کنید. آیا از نظر مالی مستقل هستید؟ آیا خود را با اهداف بلند مدتی که در ذهن دارید، مطابقت می دهید؟

قبول کنید که «زندگی باهم» و «ازدواج کردن» دو مقولۀ متفاوت از یکدیگر هستند. شما باید به واقعیت ها  آمار همسر خود نگاه کنید تا مطمئن شوید بهترین انتخاب را می کنید.

قبل از اینکه به هر راهی بروید، با یکدیگر دربارۀ مسائل مهم صحبت کنید. مشاورۀ قبل از ازدواج یک ایدۀ عالی است!

شما می توانید از نهادهای مشاورۀ ازدواج، لیست مراکز روان شناسی ازدواج و مراکز مشاورۀ ازدواج نزدیک به محل سکونت خود را ببینید و بر حسب نیاز محل مورد نظر خود را انتخاب کنید. این مراکز در زمینۀ مشاورۀ قبل از ازدواج، مشاورۀ ازدواج و مشاورۀ زناشویی خدمات خود را ارائه می دهند.