علت آکنه در دوران بارداری چیست

علت آکنه در دوران بارداری چیست

آکنه یکی شایع ترین مشکلات پوستی در میان اقشار جامعه است. دختر و پسر، نوجوان و جوان ممکن است در طول این دوره از زندگی خود به آکنه دچار شوند. دوران بارداری نیز یکی دیگر از این دوران است که زن باردار ممکن است به آکنه دچار شود. آکنه در دوران بارداری ممکن است حتی در خانمی که در سنین نوجوانی و قبل از بارداری دچار آکنه نبوده است دیده شود. اما دلیل این عارضه در دوران بارداری چیست و راهکارهای پیشگیری از آن کدامند؟ این ها سوالاتی است که در این مقاله به ان پاسخ داده می شود.

دلیل آکنه در دوران بارداری چیست؟

یکی از علل بروز آکنه در افراد مشکلات و تغییرا ت هورمونی است. در دوران بارداری نیز به دلیل اینکه در سطح هومورنهای بدن مادر باردار تغییراتی ایجاد می شود آکنه بروز می کند. تحقیقات حاکی از آن است که از هر دو زن باردار یک نفر ممکن است به آکنه دچار شود. تغییراتی که در سه ماهۀ اول بارداری در سطح هورمون های بدن ایجاد می شود سبب بالا رفتن میزان ترشح چربی پوست شده که خود عاملی جهت مهیا کردن شرایط برای ایجاد جوش است. اگر در دوران بارداری خود از کرم هایی برای رفع جوش استفاده می کنید نگران این استفاده نباشید. زیرا جذب این کرم ها از طریق پوست خطری برای نوزاد به وجود نمی آورد.

راههای کمک به کاهش آکنه در دوران بارداری

  1. صورت خود را روزانه یک الی دو مرتبه شستشو دهید.
  2. از پاک کننده های مناسب با نوع پوست خود استفاده کنید.
  3. برای خشک کردن صورت از حوله یا دستمال تمییز استفاده کنید.
  4. از کرم ها، کرم پودر ها و وسایل آرایشی چرب استفاده نکنید و یا مصرف این ها را به حداقل برسانید.
  5. از مواد غذایی چرب استفاده نکنید و یا مصرف آن ها به حداقل برسانید.
  6. استفاده از مواد قندی را کاهش دهید یا از مصرف مواد غذایی قندی اجتناب کنید.
  7. با مشورت پزشک خود پیاده روی را در برنامه روزانه خود بگنجانید.

از آنجا که در سه ماه اول بارداری احتمال بروز آکنه بارداری بیشتر است، مواردی که در بالا ذکر شد را حداقل در این سه ماه جدی بگیرید و به آن ها عمل کنید.