همه چیز در مورد لنزهای تماسی چشم

همه چیز در مورد لنزهای تماسی چشم

لنزهای رنگی غیر طبی یا لنزهای تماسی چشم که صرفاً جنبه زیبایی دارند، طرفدارن زیادی به ویژه در میان جوانان دارند. در سالن های زیبایی و آرایشگاه های زنانه نیز لنزهای رنگی پس از آرایش عروس و یا میکاپ دیگر مشتریان، به خواست خودشان در چشم آن ها به کار گذاشته می شود. بسیاری از افراد بارها از این لنزهای رنگی استفاده کرده اند بدون اینکه دچار مشکلی شوند اما با این حال افرادی نیز هستند که تنها با یک بار استفاده از لنزهای رنگی تماسی، دچار مشکلات غیر قابل برگشت شده اند. بنابراین استفاه از لنزهای زیبایی با ریسک بالایی همراه است. در این مقاله به نظر متخصصان چشم در مورد لنزهای رنگی تماسی، عوارض استفاده از لنزهای تماسی، نحوه صحیح نگهداری لنز و نحوه صحیح قرار دادن لنز در چشم بیان شده است. همچنین نشانه های حساسیت به لنزهای تماسی زیبایی نیز بیان شده است.

نظر متخصصان چشم در مورد لنزهای رنگی تماسی

با توجه به اینکه چشم عضو بسیار حساسی است  و ورد هر گونه مواد خارجی می تواند آسیب های جبران ناپذیری به آن وارد آورد، متخصصان چشم پزشک افراد را از استفاده از لنزهای رنگی تماسی بر حذر می دارند. کوچکترین خراش در هنگام وارد کردن یا خارج کردن لنز از چشم می تواند غیر قابل جبران باشد. از طرف دیگر، قرنیه، یکی از حساس ترین عضوهای چشم، اکسیژن مورد نیازش را از طریق هوا دریافت می کند و قرار گیری لنز بر روی آن می تواند این عضو را از دریافت اکسیژن محروم کند! این نیز یکی دیگر از دلایل مخالفت متخصصان چشم با استفاده از لنزهای تماسی چشم است.

عوارض استفاده از لنزهای تماسی چشم

از جمله عوارض استفاده از لنزهای تماسی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • آسیب های احتمالی که ممکن است در حین گذاشتن و برداشتن لنز ایجاد شود
  • عفونت قرنیه (ماندن طولانی مدت لنز در داخل چشم می تواند باعث عفونت قرنیه شود؛ عفونت قرنیه می تواند به نابینایی منجر شود!).
  • جلوگیری از اکسیژن رسانی به قرنیه

نحوه صحیح نگهداری لنز

لنزهای زیبایی را از داروخانه ها یا فروشگاه های معتبر خریداری کنید. حتما شما هم ظرف های کوچکی که لنزهای زیبایی در آن گذاشته می شوند را دیده اید. مایعی که در این ظروف قرار دارد در واقع نوعی سرم است که از آلوده شدن لنز جلوگیری می کند. زمانی که لنز را در ظرف مخصوص خود قرار می دهید، درب آن را محکم کنید تا از ورد آلودگی ها به داخل ظرف جلوگیری شود.

نحوۀ صحیح قرار دادن لنز در چشم

نحوۀ صحیح قرار دادن لنز در چشم

نحوۀ صحیح قرار دادن لنز در چشم بسیار مهم است، زیرا هر گونه اشتباه در این مورد می تواند آثار جبران ناپذیری داشته باشد.

  • دستان خود را با آب و صابون بشویید.
  • لنز را روی نوک انگشت سبابه قرار دهید و آن را به آرامی بر روی قرنیه قرار دهید.
  • با قرار دادن لنز بر روی قرنیه، لنز به طور ثابت در آنجا می ایستد و تکان نمی خورد. برای خارج کردن لنز نیز آن را به کمک انگشت سبابه یا شست خراج کنید. توجه داشته باشید که در بیرئن آوردن لنز نیز دستان شما تمییز و عاری از آلودگی باشد.

نشانه های حساسیت به لنزهای تماسی زیبایی

از نشانه های حساسیت به لنزهای تماسی زیبایی می توان به خارش چشم، قرمز شدن چشم، تاری دید و درد در چشم ها اشاره کرد.