خواستگاری و باید و نبایدهای آن، در مراسم خواستگاری چه بگوییم

خواستگاری و باید و نبایدهای آن، در مراسم خواستگاری چه بگوییم

اگر اولین بار است که برای فرزندتان به خواستگاری می روید و تجربۀ چندانی در این زمینه ندارید، اگر خودتان هم تا به حال به خواستگاری نرفیتد و برای نخستین بار است که به خواستگاری دختری که دوستش دارید می روید و برایتان مهم است که مراسمی خوب و موفق داشته باشید و به فرد مورد علاقه تان برسید، در این مقاله همراه ما باشید.

جلسۀ اول

ممکن است دختری که به خواستگاری اش می روید فامیلتان باشد، ممکن است غریبه باشد و خانواده ها با یکدیگر آشنایی نداشته باشند. در هر دو مورد، بهتر است در اولین جلسۀ خواستگاری فقط اعضای دو خانواده حضور داشته باشند. معمولاً در این جلسه خانواده ها با هم آشنا می شوند، اگر دختر و پسر برای اولین بار است که همدیگر را می بینند (یا اگر فامیل باشند نخستین بار باشد که در مورد ازدواج و مسائل شخصی صحبت می کنند) با هم آشنا شده و صحبت های اولیه را انجام می دهند تا اگر توافقی بین شان حاصل شد، جلسات بعدی نیز برای تداوم این آشنایی ها و مقدمات ازدواج گذاشته شود.

جلسۀ دوم

بعد از اینکه دختر و پسر مورد پسند هم واقع شدند و خانواده هایشان نیز مشکلی در این زمینه نداشتند، جلسه ای ترتیب داده می شود تا صبحت های اصلی که در هر مراسم خواستگاری زده می شود، بیان شود. با توجه به اینکه معمولاً در این جلسه مهریه، شیر بها و ... تعیین می شود، بهتر است به جز افراد اصلی خانواده از بردن افراد فرعی که افرادی که حضور یا عدم حضور آن ها فرقی به حال جلسه ندارد، خودداری کنید، زیرا حضور برخی از افراد نه تنها هیچ پوئن مثبتی در جلسه ندارد، بلکه ممکن است با حرف زدن و صحبت های نابجا، تداخلی هم در آن ایجاد کنند و حتی موجب ایجاد کدورت و به هم خوردن مراسم شوند. در درجۀ اول پدر یا مادر، در غیر اینصورت خواهر یا برداری که توانایی و تبحر کافی در صحبت کردن دارند، در چنین جلساتی در زمینۀ مهریه و ... صحبت کنند؛ اگر چنین نبود، فردی را که به او اعتماد کامل دارید و از حسن نیتش مطمئن هستید نماینده خود قرار دهید و از قبل هم مواردی که لازم است گفته شود با او در میان بگذارید تا بداند که شما چه می خواهید و او چه باید بگوید.

تعیین مهریه

مهریه به مالی گفته می شود که مرد در هنگام وقوع عقد نکاح به همسر خود می‌پردازد یا مکلف به پرداختِ آن می‌شود. این هدیه و بخشش که از طرف مرد انجام می‌شود، امروزه به هدف پایبندی به زندگی مشترک و ارتباط زناشویی یا ضامنی برای حق طلاق زن است  که امروزه عموماً بر حسب تعداد خاص سکه طلا تعیین می شود.

تعیین مهریه از مراحل مهم و حساس مراسم خواستگاری است. چه مراسم هایی که با عدم توافق بر سر مهریه به هم خورده است و چه کدورت هایی که با رسید خواستگاری در این مرحله پیش نیامده است! بنابراین بهتر است هم خانوادۀ عروس و هم خانواده داماد در این زمینه اعتدال را رعایت کنند و در این زمینه به طور معقول تعداد مهریه را عنوان کنند و خواهان آن باشند. به پسرها توصیه می شود از پذیرش مهریه های سنگین و غیر معقول خودداری کنند و با احساستی شدن و عواطفی که ممکن است در موقع خواستگاری در آن ها به وجود آید مقابله کنند.

شیربها

شیر بها به صورت پول یا کالا به خانواده عروس داده می شود. این کالا می تواند تعدادی از وسایل جهیزیه باشد. معادل واژه شیربها نقدینگی ، زر یا باشلق است . اگرچه در دین اسلام صراحتأ به این موضوع اشاره نشده است اما اگر قبل از عقد داماد قبول کند که شیربها را بپردازد ، پرداخت شیربها بر عهده اوست و باید آن را پرداخت نماید. لازم به ذکر است که برخی از خانواده ها چیزی به عنوان شیربها از داماد دریافت نمی کنند، خانواده هایی هم هستند که آن را مطالبه می کنند.

نکتۀ مهم

هر آنچه در مراسم عقد بین خانوادۀ عروس و داماد ذکر می شود، تعداد مهریه، شیر بها، تعیین مراسم عقد، تعیین زمان عروسی، درخواست حقّ طلاق حتما در همان جلسه به صورت مکتوب در آورده شود و به امضای اعضای خانواده هر دو طرف برسد. در صورتی به جای مهریه و یا در کنار آن، صحبت از دادن ملک یا امثال آن و مطالبۀ آن شد، آن را هم با ذکر تمام خصوصیات (محل ملک، متراژ و ....) مکتوب کرده و به امضای اعضای حاضر در جلسه برسانید. از مکتوبات خود کپی تهیه کنید و یک نسخه هم در اختیار خانوادۀ عروس قرار دهید.

حرف آخر

ازدواج امری مقدّس است و تعداد بالای مهریه ها و سخت گیری در این زمینه، تضمین کنندۀ خوشبختی نیست. آنچه برای خود می پسندید برای دیگران هم بپسندید و در تعیین تعداد مهریه اعتدلال را رعایت کنید. با آرزوی خوشبختی برای همۀ جوانان سرزمینم...