برای اجاره سالن تولد در محدوده پاسداران با شماره زیر تماس بگیرید

تلفن تماس: 09122769186
سفره عقد, سفره عقد جدید, سفره عقد با گل کریستال

سفره عقد, سفره عقد جدید, سفره عقد با گل کریستال

سفرۀ عقد

سفرۀ عقد، سفره کوچکی است معمولاً متشکل از قرآن کریم، آینه و شمعدان، شمع، نان (معمولاً نان سنگک)، اسپند، گل و شیرینی که در هنگام خواندن خطبۀ عقد برای عروس و داماد، آن ها در کنار این سفره نشسته و خطبۀ عقد بر آن ها جاری می شود. اگر مراسم عقد در محضرخانه انجام شود، شما نیازی به تهیّۀ سفرۀ عقد نخواهید داشت زیرا در محضر خانه ها اتاق عقد و سفرۀ عقد با تمام اجزای آن موجود است، اما اگر تمایل داشته باشید، می توانید قرآن و آینه و شمعدانی که برای زندگی مشترک خود تهیه کرده بودید، در روز عقد با خود همراه داشته باشید و در سفره عقد از همان آینه و شمعدان خودتان استفاده کنید و در هنگام جاری شدن صیغۀ عقد، قرآنی که خودتان تهیه کرده اید را در دست داشته باشید. برخی افراد نیز تمایل دارند مراسم عقد در منزل خودشان انجام شود، بنابراین لازم می شود سفره ای به عنوان سفرۀ عقد تهیه و لوازم آن را نیز خودتان مهیا کنید و یک سفرۀ عقد خانگی تهیه کنید. سفرۀ عقد خانگی شما می تواند یک سفرۀ عقد ساده، سفرۀ عقد سنتی، سفرۀ عقد مذهبی یا یک سفرۀ عقد مدرن باشد. در هر صورت سعی کنید در تزئین سفرۀ عقد نامزدی خود سلیقه به خرج داده ویک سفرۀ عقد شیک درست کنید. اگر وقتی برای این کار ندارید، شما می توانید از کسانی که در زمینۀ اجارۀ سفرۀ عقد و یا کرایۀ سفرۀ عقد فعالیت دارند، اقدام به کرایه یا اجارۀ سفرۀ عقد مورد نظر خود کنید. قبل از کرایۀ سفرۀ عقد، از قیمت سفرۀ عقد مورد نظر خود مطلع شوید.

اجزای سفرۀ عقد

سفره عقد: برای تهیّۀ سفرۀ عقد که در واقع تم وزمینۀ کار شماست و تأثیر زیادی در زیبا جلوه کردن دیگر اجزای سفره خواهد داشت، سلیقه به خرج دهید، بهترین رنگ را انتخاب کنید، سعی کنید پارچه ای که برای سفرۀ عقد انتخاب می کنید براق باشد و رنگ شاد و روشنی داشته باشد؛ معمولاً رنگ سفید و نباتی یا یاسی بهترین رنگ برای سفره های عقد محسوب می شوند.

قرآن و آینه و شمعدان: بعد از پهن کردن سفرۀ عقد، معمولاً قرآن و پس از آن آینه و شمعدان عروس، اولین اجزای سفرۀ عقد هستند که در سفره گذاشته می شوند. آن ها در جایی از سفرۀ عقد بگذارید که قرار است عروس و داماد در کنار آن بنشینند.

گل: گل یکی از اجزایی است که در هر چه زیباتر کردن سفرۀ عقد تأثیر شگرفی ایجاد می کند. حدّالامکان سعی کنید از گل های طبیعی استفاده کنید. به علاوه، سعی کنید گل هایی که علاوه بر مناسب بودن برای سفرۀ عقد، ماندگاری و رایحۀ بیشتری دارند خریداری کنید تا مراسم سبب عطر آگین کردن محفل شما گردد. علاوه بر داشتن سفرۀ عقد با گل طبیعی شما همچنین می توانید سفرۀ عقد با گل کریستال داشته باشید. گل های کریستال به دلیل شفافیتی که دارند جلوۀ زیبایی به سفرۀ عقد شما می دهند. در سفره های عقد جدید معمولاً از گل های کریستالی برای تزئین استفاده می شود.

شمع: از شمع های بلند خوشرنگ و متناسب با سفرۀ عقد خود استفاده کنید تا بر زیبایی آن بیافزایید. فراموش نکنید که در هنگام شروع مراسم شمع ها را روشن کنید. سعی کنید از شمع هایی استفاده کنید که دیرتر آب می شوند. همچنین می توانید از شمع هایی که کوتاه هستند استفاده کنید و شمع هایی را که به صورت شناور بر روی کاسه های آب قرار می گیرند، به کار گیرید.

اسپند: مقداری اسپند در سفرۀ عقد خود بگذارید. همچنین در آغاز و یا در پایان مراسم به نیت دوری از چشم بد، مقدار اسپند دود کنید.

نان سنگک: در ذهن ما ایرانی ها، از نان همواره به عنوان برکت تعبیر شده است. مقداری نان در ظرفی مناسب قرار دهید. برخی نیز بنا به رسم و رسوماتی که دارند، لقمه هایی از نان سنگک با پنیر و سبزی تهیه می کنند و در پایان مراسم بین افراد حاضر در جمع توزیع می کنند.

شیرینی: شیرینی را در ظرف های مناسبی بچینید و پس از جاری شدن صیغۀ عقد و بعد از اینکه عروس و داماد حلقه های انگشتان یکدیگر قرار دارند، آن را توزیع کنید.

کیک: کیک از کاراکترهایی است که گاهی در مراسم عقد آورده شده و در سفرۀ عقد گذاشته می شود. بدیهی است که کیک نیز در زیباتر کردن نمای سفرۀ عقد مؤثر است.

در آخر فراموش نکنید که علاوه بر سفرۀ عقد، شما به یک جفت کلّه قند و همچنین یک پارچۀ توری یا حریر سفید یا نباتی رنگ نیاز دارید که در زمانی که صیغۀ عقد جاری می شود، روی سر عروس و داماد گرفته و کلّه قندها را به نیت شیرین شدن زندگی شان، به هم بسایید.