برای اجاره سالن تولد در محدوده پاسداران با شماره زیر تماس بگیرید

تلفن تماس: 09122769186
دفترخانه اسناد رسمی ازدواج

دفترخانه اسناد رسمی ازدواج

دفتر خانه ازدواج چیست؟

دفترخانه های ازدواج از پایگاه های تخصصی و مدنی هستند که از نظر مالی مستقل بوده و به طور خصوصی اداره می شوند ولی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور قوانین این دفاتر را تنظیم و ابلاغ می‌کند و بر عملکرد این دفاتر نظارت می ‌کند. دفترخانه های ازدواج تهران که علاوه بر ثبت عقد و ازدواج، کارهای مربوط به طلاق را نیز انجام می دهند، بخشی از وظایف اجرایی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور را انجام می دهند.

وظایف دفترخانه های ازدواج

همانطور که از اسم این نهاد مشخص است، دفترخانه های ازدواج وظیفۀ ثبت ازدواج را دارند. دفتر خانه های ازدواج در نقاط مختلف هر شهر و استانی پراکنده هستند و با دریافت هزینه های مشخص شده و ثابتی که برای تمام دفترخانه های ازدواج عرف و معمول است، ثبت ازدواج را انجام می دهند.

مراحل قبل از عقد و ثبت ازدواج

پیش از آنکه خانوادۀ خود را برای عقد به محضر خانه ببرید، خودتان باید به آنجا رفته و با به همراه داشتن دو قطعه عکس از خود و همسر آیند تان، از محضر خانه یک معرفی نامه برای آزمایشگاه بگیرید، آزمایش های لازم (تالاسمی، اعتیاد و غیره) انجام دهید؛ در صورت مناسب بودن جواب آزمایش، شما می توانید مجدّدا به دفتر خانه مراجعه کرده و برای ثبت عقد ازدواج خود، اقدام کنید.

چه افرادی صلاحیت سر دفتری ازدواج را دارند؟

در هنگام مراجعه به دفترخانه برای ازدواج و ثبت عقد، در نظر داشته باشید که افراد زیر صلاحیت لازم برای دفتر داری را دارند:

  • افرادی که دارای مدرک حقوق، علوم ثبتی، الهیات و معارف اسلامی (گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی) هستند. این مدرک می تواند کارشناسی یا بالاتر باشد.
  • روحانیونی که در رشته های تقسير، علوم قرآني ، حديث ، الهيات و معارف اسلامي، ادبیات (زبان فارسی و عرب) و فقه و اصول مدرک تحصیلی کارشناسی دارند.
  • افرادی که دارای گواهی  افتاء از مراجع مسلم اهل سنت هستند به شرطی که این گواهی به تاييد رئيس قوه قضائيه رسيده باشد.
  • افرادی که دارای گواهی  سطح دو اتمام رسائل و مکاسب هستند و این گواهی به تاييد شوراي عالي مديريت حوزه علميه قم يا دانشكده الهيات دانشگاه تهران رسیده است.

در صورتی که شما هم این روزها برای امر مقدس ازدواج قصد مراجعه به دفترخانه را دارید، به خاطر داشته باشید که:

سر دفتر یک دفترخانه موظف است تعرفۀ حقّ التحریر در محلّ دفتر خانه می بایست طوری نصب شده باشد که در معرض دید عموم و همچنین ارباب رجوع باشد.

قبل از رفتن به محضر خانه برای جاری کردن صیغۀ عقد، با یک فرد با تجربه صحبت کنید و از کم و کیف کار مطلع شوید.

در دفترخانه های عقد و ازدواج معمولاً اتاق عقد و سفره عقد به صورت آماده وجود دارد، امّا اگر تمایل دارید از آینه و شمعدان  قرآنی که در خرید عروسی ­تان تهیه کرده اید استفاده کنید، می توانید در روز عقد آن ها را به همراه داشته باشید و از آن ها استفاده کنید.

اگر دفترخانه خاصی سراغ ندارید، قبل از رزرو آن، از دفترخانه های مختلف قیمت بگیرید، زیرا این دفتر خانه ها به جز مبلغ ثابتی که برای عقد دریافت می کنند، به ازای امکاناتی که در اختیار شما می گذارند نیز هزینه ای دریافت می کنند. محلّ قرار گیری دفترخانه در نقاط مختلف شهر نیز متفاوت است. به عنوان مثال در شهر تهران، دفترخانه های واقع در شمال و غرب تهران گران تر هستند. به این ترتیب شما لیست دفترخانه های ازدواج شمال تهران یا منطقه و محدودۀ زندگی خود را خواهید داشت. این لیست می تواند از مراکز اسناد رسمی ازدواج شامل دفترخانه های ازدواج ارزان شرق تهران، دفتر ازدواج شیک غرب تهران و غیره تشکیل شود که شما بر حسب نیاز و موقعیت خود هر کدام را که خواستید انتخاب می کنید.