برای اجاره سالن تولد در محدوده پاسداران با شماره زیر تماس بگیرید

تلفن تماس: 09122769186
دفترخانه اسناد رسمی ازدواج در تهران

دفترخانه اسناد رسمی ازدواج در تهران

دفترخانه اسناد رسمی چیست؟

دفترخانه اسناد رسمی و ازدواج

دفترخانه یا محضر در ایران،  یک پایگاه و نهاد مدنی است که در آنجا عقود و قراردادها تنظیم و ثبت می شوند. دفتررخانه اسناد رسمی نهادی مدنی است که به لحاظ قانونی و حقوقی، به قوۀ قضاییه وابسته است اما به صورت مستقل اداره می شود و به لحاظ مالی نیز هیچ وابستگی به قوۀ قضاییه ندارد. مهم ترین وظیفۀ این نهاد، تأمین و تضمین امنیت حقوقی و اقتصادی جامعه است.  دفترخانه های ازدواج و مراکز اسناد رسمی ازدواج در تهران و در تمام مناطق آن به وفور دیده می شود. با نگاهی بر لیست دفترخانه های ازدواج ارزان تهران، دفترخانه های ازدواج ارزان و همچنین فهرست دفاتر اسناد رسمی ازدواج و طلاق تهران را می توانید بیابید. اگر در صدد یافتن یک دفتر ازدواج شیک در تهران هستید نیز لیست دفاتر ازدواج تهران را ببینید و از میان تمام دفترخانه های ازدواج تهران یک دفترخانه ازدواج شیک پیدا کنید. فردی که به عنوان سر ذفتر ازدواج مراسم عقد ازدواج زوجین را انجام می دهد یا به عنوان سر دفتر طلاق، حکم طلاق بین آن ها را جاری می کند، می بایست به لحاظ علمی صلاحیت و تحصیلات لازم برای انجام این کار را داشته باشد (تحصیل کردگان رشته حقوق، علوم ثبتی، الهیات، روحانیون تحصیل کرده در زمینۀ الهیات و معارف اسلامی، فقه و اصول، تفسیر، حدیث و...). در اینجا به طور مختصری به وظایف سر دفتر ازدواج و سردفتر طلاق اشاره می کنیم.

وظایف سر دفتر ازدواج چیست؟

تمام تشریفات و قوانینی که می بایست در هنگام ثبت یک عقد ازدواج انجام شود، از وظایف سر دفتر ازدواج است.

  • معرفی یک آزمایشگاه معتبر و ارئۀ گواهی به زوجین و ارجاع آن ها به آزمایشگاه جهت انجام آزمایش های لازم برای عقد ازدواج.
  • دریافت جواب آزمایش ها و در صورت تأدیۀ آزمایشگاه دادن یک وقت جهت جاری کردن عقد ازدواج.
  • صدور حکم عقد نامه.

دفاتر ازدواج در رابطه با ازدواج های مجدد موظف هستند پیش از ازدواج مجدّد مردان متأهل، حکم صادر شده از سوی دادگاه خانواده در خصوص ازدواج مجدد را اخذ نمایند.

وظایف سر دفتر طلاق چیست؟

دفاتر اسناد رسمی با قوانین زیادی مواجه هستند، این امر خود سبب افزایش حساسیت این مشاغل شده است، از این رو قانون گذار می بایست در ایجاد ضمانت اجرای بجا و شایسته به منظور تخلف از قوانین با حمایت از این نهادهای خدماتی زمینه پیشگیری از بروز تخلفات را کاهش دهد.

فردی که به عنوان یک سر دفتر طلاق در دفترخانه های اسناد رسمی ازدواج مشغول به کار است، وظایفی دارد که از جملۀ آن می توان به:

  1. ثبت گواهی عدم امکان سازش

و

  1. ثبت طلاق با دریافت گواهی معتبر پزشکی مبنی بر عدم بارداری اشاره کرد.

در رابطه با مورد دوم باید گفت که: در صورتی که زن و مرد اظهار عدم بارداری داشته باشند و یا در باردار بودن یا نبودن، اختلاف نظر داشته باشند، اخذ گواهی پزشکی ضروری و لازم خواهد بود؛ این درحالی است که اگر زوجین بر وجود جنین اتفاق نظر داشته باشند، دیگر نیازی به اخذ گواهی تأئیدیه بارداری نخواهد بود.